Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Eternit: Demontáž azbestové střechy má svá pravidla

Eternit: Demontáž azbestové střechy má svá pravidlaStřešní krytiny s azbestem jsou nebezpečné. Proč si dát na eternit pozor? Jaká rizika jsou s jeho likvidací spojená? A jak ho správně demontovat?

Eternit se dříve hojně používal jako střešní krytina, a to kvůli svým vlastnostem. I v současné době existují stavby, které mají eternitovou střechu. Ta je ale mnohdy už za hranou své životnosti a dříve či později je nutné ji bezpečně zlikvidovat.

Eternit ohrožuje dýchací cesty

Součástí eternitu je azbest. Tato látka se dříve běžně objevovala ve stavebních materiálech, nejen ve střechách. Později ale vyšlo najevo, že azbestová vlákna způsobují onemocnění plic, včetně rakoviny, a tak je azbest již zapovězen.

Při likvidaci eternitu je nutné postupovat obezřetně a podle předpisů. Je třeba zabránit tomu, aby se azbestová vlákna rozšířila do okolí. Před samotnou demontáží proto specializované firmy provádí takzvanou chemickou fixaci eternitu.

S eternitem na speciální skládku

Protože eternit patří mezi ekologicky nebezpečné látky, mohou s ním podle platné legislativy nakládat jen specializované firmy s příslušným oprávněním. Demontáž eternitu bez oprávnění znamená porušení zákona.

Demontovaný eternit je nutné odvézt na specializovanou skládku nebo zajistit jeho ekologickou likvidaci. Spolu s tím pak odborná firma získává potvrzení o správné likvidaci eternitu, jež si mohou později vyžádat úřady při kontrole.

Postup při likvidaci eternitu

Specializované firmy mají proškolené pracovníky, kteří vědí, jak s eternitem nakládat a používají při tom účinné ochranné pomůcky. Naše společnost se demontáží eternitu zabývá už řadu let.

Nejdříve eternit neutralizujeme, pak střešní krytinu uzavřeme do neprodyšných vaků a odvezeme ji k likvidaci nebo k ekologickému uskladnění. Získáme pro vás i příslušné doklady pro úřady.

Demontujeme eternit ze všech typů a velikostí střech. Zavolejte nám.