Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Nebezpečnost eternitu

Nebezpečnost eternituProč je eternit nebezpečný a jak ho správně zlikvidovat?

O eternitu se obecně ví, že je nebezpečný. Střechy s obsahem azbestu je proto nutné zlikvidovat podle pravidel, aby do okolí neunikly škodlivé částice. Na co si dát pozor? A proč demontáž eternitu nechat raději na odbornících?

Eternitové střechy byly svého času populární. Objevovaly se na garážích, na chatách, chalupách, rodinných domech i průmyslových objektech. Většina z těchto střech má svoji životnost už za sebou. A pokud přijde na jejich výměnu, je nutné postupovat obezřetně. Eternit, respektive azbest v něm obsažený, je totiž velmi nebezpečný.

Nebezpečné střechy s azbestem

Azbest je materiál, který potkal podobný osud jako dnes už zapovězené freony. Protože má azbest skvělé vlastnosti, například je nehořlavý a levný, hodně se rozšířil jako izolační přísada ve stavebních materiálech. Kromě střech se používal například i v panelákových stoupačkách.

Jenže mikroskopická vlákna obsažená v azbestu jsou nebezpečná. Mohou způsobovat onemocnění dýchacích orgánů, poškozovat plíce nebo být příčinou vzniku rakoviny plic. Vlákna azbestu poletující při likvidaci eternitové střechy jsou proto velmi riziková.

Správná likvidace nebezpečného eternitu

Proto je nutné při likvidaci eternitové střechy postupovat obezřetně a podle předpisů. Optimální je svěřit tuto nebezpečnou práci odborníkům, kteří mají s demontážemi eternitu zkušenosti.

Specialisté na demontáže eternitu nejdříve provedou chemickou fixaci, aby azbestová vlákna nelétala do okolí. Potom přejdou k samotnému odstranění eternitu. Ten patří mezi ekologicky nebezpečné látky, a tak s ním mohou manipulovat jen specializované firmy s příslušným oprávněním.

Neporušujte zákon kvůli eternitu

Pokud by se do likvidace eternitové střechy pustila osoba nebo firma bez příslušného oprávnění, porušila by zákon. Stavební úřady vždy kontrolují, jaký byl postup likvidace azbestových střech a po skončení demolice mohou chtít doložit doklady prokazující správný postup.

Vyhněte se proto riziku, nebezpečí i potížím s úřady a svěřte ekologickou likvidaci eternitu specialistům. Stačí nám zatelefonovat.